Tajomstvo nášho unikátneho vína – Ako vyzerá poctivá oberačka

Svojou poctivou prácou a dlhoročnými skúsenosťami dodávame svojim vínam dušu a neopakovateľnú chuť. Nie je našim tajomstvom, že pri výrobe vína sa staráme o každý detail. To je aj jeden z dôvodov, prečo vždy volíme ručný zber.

Ručný zber je na rozdiel od mechanického zberu kombajnom, šetrnejší k viniču. Oberači trpezlivo vyberajú zrelé a zdravé strapce hrozna, ktoré opatrne z viniča odstrihnú a bedlivo uložia tak, aby sa do lisu dostali neporušené. Zamedzí sa tým poškodeniu bobúľ a následnej oxidácii, či znižovaniu aromatických látok. Ide o pracný a nákladný zber, ale pre kvalitu vína má nenahraditeľnú cenu. A verte, každému vinárovi záleží na kvalite vína, veď… „ Dobré vínko tvorí dobrú náladu, dobrá nálada prináša dobré myšlienky, dobré myšlienky dávajú vznik dobrým skutkom a dobré skutky robia človeka človekom“.

Ako vyzerá oberačka v našom vinárstve

Ako sa vravieva: „Starý priateľ a staré víno sú najlepšie“. Môžeme s hrdosťou povedať, že naše rodinné vinárstvo je toho dôkazom. Pri prácach vo vinici sa roky stretáva naša rodina, priatelia a dobrí kolegovia. V našich viniciach, ktoré sa nachádzajú v Modre, Pezinku a u nás vo Vinosadoch sa vždy začína pracovať už zavčas rána.  Vždy pripravení a v dobrej nálade sa stretávame ráno pred vinárstvom okolo pol ôsmej, aby sme už o ôsmej naštartovali usilovné tempo práce vo vinici. Vedrá, nožnice, či rukavice máme pre svojich oberačov vždy pripravené. Aká by to bola oberačka, keby sme si svojich oberačov neuctili uvítacím drinkom a dobrým vínkom. Už v rannej rose začíname zbierať chutné plody viniča.

Naše víno nesie tvár celej našej rodiny

Keď je vinič zaliaty slnkom, robota ide od ruky. Na tvárach každého z nás je vidieť radosť z práce. Nuž, stáva sa, že nie vždy je počasie žičlivé. No i na takého situácie sú mnohí pripravení. V nepremokavej obuvi a v pršiplášťoch veľmi dobre zvládame svoju prácu. Ak je nálada pochmúrna, nastúpi Juraj, ktorý sa všetko snaží odľahčiť. Snaží sa každému z nás priniesť trošku toho slniečka, a to piesňou: Ej, slniečko horúce. Po dospievaní je všetkým akosi teplejšie. Len nevieme, čo nás zohrieva viac. Či jeho spev alebo uvítací drink 😄. O zber hrozna a prácu vo vinohrade sa stará dedko Janko – majiteľ vinárstva, spolu so svojimi tromi synmi: Michalom, Martinom a Jurajom. Pri mnohých prácach sme nápomocné i my-nevesty, častokrát i svojimi deťmi.

Osobitú ruku k dielu prikladá naša babka Evka, ktorá sa dlhé roky stará o všetkých nás. V deň každej oberačky stojí už ráno o 6 pri čerstvých žemliach, z ktorých vyčaruje vždy tie vlajkové… Snaží sa pripraviť celodenné občerstvenie tak, aby chutilo všetkým a nikto neodišiel hladný. Na oberačkách nikdy nechýba ani káva s dobrými koláčmi, slané pečivo, vždy čerstvá obľúbená žemľa na desiatu alebo jej tradičná mrkvová nátierka – v kruhoch stálych oberačov vychýrená! Ak nám počasie prekazí obed v prírode, stretávame sa v našej pivnici. Tu si pár hodín posedíme a porozprávame sa pri dobrom vínečku. S pribúdajúcimi hodinami sa pomaly lúčime s oberačmi. Zväčša medzi treťou a štvrtou, kedy im pomôžeme bezpečne sa dopraviť domov. Naše oberačky nie sú iba o práci, ale aj o priateľstve a medziľudských vzťahoch a o tom, že nás to takto baví… Stretávame sa so svojimi blízkymi, ktorí sú nám ochotní pomôcť. Za ich prácu ich odmeníme dobrým vínkom, ktoré si so sebou odnesú.

Z nášho vinohradu môžete počuť krásne ľudové piesne o víne. To si pri práci nôtia členovia OZ Viničiar, ktorí nám posledné roky chodia pomáhať, veď sami usúďte! Pevne dúfame, že takáto priateľská atmosféra pri oberačkách bude pretrvávať aj nasledujúce roky a my sa už teraz tešíme na ten nadchádzajúci.

Veríme, že toto všetko sa skrýva v každej fľaši nášho vína. Presvedčte sa o tom a vyberte si z našej ponuky poctivých slovenských vín to Vaše obľúbené.