O Vinárstve

O VINÁRSTVE VINKOR

Dnes už nikto nezistí, kto z našich predkov zasadil do zeme prvý vínny štep… A nie je to ani dôležité, pretože v obci Vinosady na úpätí Malých Karpát, kde naša rodina žije a pracuje, sa víno vyrába odnepamäti. Niekde tam sa začal písať aj príbeh rodiny Vrškovej, ktorej dôležité vedomosti o viniciach odovzdávali celé generácie dedov a pradedov…

Dnes má Ing. Ján Vršek a jeho manželka Eva troch synov – a hoci Michal, Martin a Juraj vyštudovali každý  úplne iný odbor, spojila ich práve láska k vínu, chuť a odhodlanie uchovávať rodinné tradície a bohatstvo prírody jedinečného malokarpatského regiónu. A keďže sa naše rodinné vinárstvo utešene rozrastá o vnukov a vnučky, niet divu, že rozhodnutia o budúcnosti sa často rodia pri spoločnom nedeľnom obede.

Prelomovým rokom Vinárstva Vinkor sa stal rok 2006, keď sa zrodilo v našej pivnici prvé odrodové víno s jedinečnou etiketou. V súčasnosti obrábame 5 hektárov vlastných vinohradov. Orientujeme sa na odrody, ktorým miestne pôdne a klimatické podmienky najviac vyhovujú. Vyrábame víno aj zo starostlivo vyberanej suroviny od našich dlhoročných dodávateľov z Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti. Ročná produkcia vína predstavuje 40 000 fliaš ročne. Využívame technológiu riadeného kvasenia, ktorá ponecháva vo víne typickú chuť a vôňu našich odrôd, takže vína sú ľahké, suché, svieže, chuťovo čisté, s lahodnými kyselinami a jemným tónom malokarpatskej pôdy.

Spájať tradíciu s modernými technológiami je dnes už nevyhnuté. Len vďaka tomu dokážeme vytvoriť z hrozna jedinečné skvosty. A tak jedným z najdôležitejších rozhodnutí celej rodiny bola rozsiahla rekonštrukcia pivnice. Vybudovali sme degustačnú miestnosť, kde sa každoročne konajú vinárske podujatia a počas celého roka slúži na osobný predaj a riadené ochutnávky. Nasledovala bariková miestnosť s dubovými sudmi, v ktorých vyzrieva časť produkcie červených vín a rozsiahlu prestavbu pivničných priestorov sme zavŕšili prestavbou prešovne.

Úspech nedal na seba dlho čakať – kvalitu našej práce odzrkadľujú úspechy na medzinárodných súťažiach, ako napr. Vinalies Internationales Paris, Concours Mondial de Bruxelles, Bacchus Madrid, AWC Wiena a Wine Praque Trophy. Naše vína bývajú zaradené aj medzi 100 najlepších vín v Národnom salóne vín Slovenska.

Na to všetko sme hrdí a je to pre nás neutíchajúca výzva do budúcnosti – aby sme k našej práci naďalej pristupovali zodpovedne, ale najmä s radosťou. Po celé generácie sú Malé Karpaty pre nás výnimočným miestom, kde si prajeme ako rodina žiť a zostarnúť. Cítime povinnosť vytvoriť z tohto miesta pevnú pôdu pre ďalšie generácie, zachovávať tradície, využívať najmodernejšie technológie a s láskou pracovať v našich vinohradoch. V harmónii krásnej a čistej prírody. Tak ako nám ju zachovali a odovzdali generácie našich predkov…

Znalosť vína môže byť radosťou po celý život človeka.
(E. Hemingway)