Frankovka modrá – Privilegovaný nápoj kráľovských dvorov

Hovorí sa, že Boh stvoril vodu a človek víno. Treba povedať, že Frankovka je jednou z tých odrôd hroznových bobúľ, ktorých lahodný mok veru chutí božsky. Vedeli ste 🤔, že Frankovka modrá sa preslávila už v 18. storočí na kráľovskom dvore cisárovnej Márie Terézie? A tá naša zahviezdila zase na súťaži Prague Wine Trophy, kde sa stala ŠAMPIÓNOM spomedzi všetkých Frankoviek. No nemilujte ju 🥰!

Niečo z histórie…

Frankovka je jednou z mnohých starých odrôd, ktorých pôvod nie je celkom objasnený. Niektoré zmienky pripisujú jej pestovateľský pôvod nemeckým vinohradníkom, iné zase rakúskym či chorvátskym. V každom prípade je však táto odroda s obľubou pestovaná vo väčšine stredoeurópskych štátov, Slovensko nevynímajúc. A hoci bola zaregistrovaná len v roku 1941, je najpestovanejšou odrodou červených vín na Slovensku. Jej obľúbenými rajónmi sa stala Rača, Skalica, Modrý kameň, Levice či mladá novozámocká oblasť a samozrejme oblasť Strekov.

Frankovka, modrá kráľovná

Dlhé vegetačné obdobie a neskoré dozrievanie tejto odrody ju priam predurčujú na vysádzanie v tých najteplejších a slnkom najprehriatejších lokalitách Slovenska, na miernych piesčito-hlinitých svahoch, kde má na rast a dozrievanie tie najlepšie klimatické podmienky. Rubínovo-červená farba jadra s iskrivým fialovým okrajom jednotnej veľkosti a zafarbenia, so silnou voskovanou šupkou a bezfarebnou dužinou, dáva vínu nádhernú karmínovo-červenú farbu s nádychom modrých tónov. Teplé jesenné slnko je zárukou jeho vysokej cukornatosti a lahodnej zamatovej chuti. Pre vysoký obsah fenolov si však vyžaduje prispôsobenie primerane dlhej doby dozrievania v sudoch, čo z tejto odrody nerobí toho najvhodnejšieho kandidáta na mladé vína. Svoju harmonickú chuť a špecifický charakter získava až po dostatočnom vyzretí.

🍷 Vína tých najlepších ročníkov, akým je bezpochyby aj naša Frankovka modrá 2018, tak majú plnú chuť a výraznú vôňu s buketom nespútaných ovocných tónov brusníc, višní, černíc, ako aj škorice a sušených ružových bobúľ poprovca. Svieža ovocná chuť sa objavuje aj na podnebí spolu s oživujúcou kyselinou, smotanovým a korenistým nádychom, ktoré doplňujú harmonickú štruktúru tohto vína. Guľaté pevné telo je obklopené dlhým sladkým tanínom a kompaktným záverom. Niet divu, že patrí Frankovka medzi najkvalitnejšie vína a medzi konzumentmi celej vinárskej obce, aj k najvyhľadávanejším druhom vín 🍷.

Víno je medzi nápojmi najušľachtilejšie, medzi liekmi najchutnejšie a medzi pokrmami najpríjemnejšie, tak povedal Plutarchos. Tak si ho vychutnajte k pokrmom z diviny na krémovej omáčke, k hovädziemu carpacciu, či k domácej paštéte. Správne schladené na teplotu 16 -18 °C bude tým najlepším spoločníkom 💯 pri dobrom obede, na firemnom večierku alebo len tak doma, pri praskajúcom krbe alebo rodinnej grilovačke.